Fluxus Labas! Kiemas|Kultūra į kiemus 2022|Kaunas


Projekto principai:

Bendruomenės – dalyvaujamosios kultūros ugdymas, decentralizacija, bendradarbiavimas, dalinimasis, įtraukimas, įvairovė, ryšia
Fluxus – skirtingų disciplinų jungimas, nuotykis, paprastumas, nuolat kintantis judėjimas, naikinama riba tarp meno ir gyvenimo, „išjudėjimas“ iš kasdienybės bei rutinos

Veiklos vieta: Veiklos vieta: Kauno miesto kiemai 
Seniūnija: Visos Kauno miesto seniūnijos 
Veiklos laikotarpis: 2022
Bendradarbiauta su: Šiuolaikinio šokio asociacija, Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“, Nuepiko, Meno ir mokslo laboratorija (mmlab), Šeiko šokio teatras, Kauno Antano Martinaičio dailės mokykla, Kauno kolegija, Kauno kolegijos Menų akademijos Pelėdų kalno galerija, Kauno Juozo Gruodžio konservatorija, Kauno Suzuki progimnazija, Kauno Petrašiūnų progimnazija, „Kauno Žalgirio“ futbolo akademija, VDU galerija „101“, Kauno fotografijos galerija, Kaunas pilnas kultūros, Kauno rajono Ramučių kultūros centras, Kauno apskrities viešosios bibliotekos meno ir muzikos skyrius, Iniciatyva Švęskime upę, Prabudimo orkestras.
Tarptautiniai partneriai: The Academy of the Unfulfilled,  Eden Europa – ESCH 2022.
Rėmėjas: Mineralinis vanduo „Rasa“
Muzikinius pasirodymus kiemuose atliko: 240 Lietuvos profesionalai ir 27 užsienio profesionalai
Dalyviai: 1108
Lankytojai: 10596

„Kultūra į kiemus“ – tai kultūrinių veiklų kiemuose idėja, kuri kilo 2020 metais dar pandeminiu laikotarpiu, kuomet galimybės lankytis koncertų salėse ar renginiuose paprasčiausiai nebuvo. Tuomet iniciatyva daugiabučių kiemuose atrodė lyg gurkšnis šviežio oro tiek menininkams ir atlikėjams, tiek ir žiūrovams. Projektas buvo pastebėtas ir už Lietuvos ribų ir išrinktas tarp dešimties geriausių projektų su pandemija kovojančioje Europoje Politikos inovacijų instituto apdovanojimuose, o 2021 m. iniciatyva įvertinta kaip unikaliausias muzikos projektas pasaulyje „Classical: NEXT 2021 Innovation Award“ apdovanojimuose.
Renginiai sulaukė daugybės teigiamų atsiliepimų, todėl 2022-iais nuspręsta iniciatyvą pratęsti ir aplankyti apie 80 Kauno miesto kiemų bei kitų erdvių, ir taip pakviesti žiūrovus ne tik prie langų, bet ir išjudėti į kiemą. Kultūra į kiemus tikslas – atnešti kultūrą į erdves (kiemus), kuriose, galbūt, niekuomet nevyko joks kultūrinis veiksmas ir dovanoti ją žmonėms, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali dalyvauti renginiuose.  Unikalioje projekto programoje – renginiai kiekvieno žiūrovo skoniui: nuo interaktyvių veiklų vaikams, šiuolaikinio šokio pasirodymų, dirbtuvių, fotografijos parodų iki solo bei grupių koncertų. Įvairios meninės iniciatyvos ir pasirodymai vyko visose Kauno miesto seniūnijose: Šilainiuose, Eiguliuose, Dainavoje, Šančiuose, Panemunėje, Gričiupyje, Žaliakalnyje, Petrašiūnuose, Vilijampolėje, Aleksote ir miesto cente.

 

Kultūra į kiemus kultūrinės veiklos:  80 (19 parodos, 36 muzikiniai pasirodymai, 13 šokio pasirodymai, 12 veiklos vaikams)  
  Kultūra į kiemus 2022 projekto programa

Kultūra į kiemus aplankė:  76 kiemus ir 4 kitas erdves
Kultūra į kiemus 2022 projekto kiemų žemėlapis

Daugiabučių kiemuose „Kultūra į kiemus“ pasitiko įvairiausio amžiaus atviri, smalsūs gyventojai, norintys sužinoti ką nors naujo. Į kiekvieną veiklą ar koncertą laiptinėse savanorių iškabintais plakatais kvietėme aplink kiemą gyvenančius gyventojus. Įsibėgėjus projektui ir augant žinomumui palaipsniui plėtėsi ir auditorija – vis daugiau žmonių sužinojo apie renginius iš lūpų į lūpas bei socialiniuose tinkluose ir į juos atvyko, dalis jų keliavo iš kiemo į kiemą.  

 

METODAI 

  1. Bendravimas ir komunikacija su bendruomene
    – Pakabinti plakatai daugiabučių kiemų laiptinės, informaciniuose stenduose;
    – Informuoti aktyvūs vietos gyventojai, daugiabučių namų pirmininkai;
    – Pasirodymo vietose, daugiabučių kiemuose savaitę prieš kultūrinį veiksmą kieme pastatyti ryškūs geltoni stendai, atkreipiantys gyventojų dėmesį ir žadinantys smalsumą;
    – Informacija apie konkrečioje seniūnijoje vykstančius pasirodymus ir kultūrines veiklas paskelta socialiniuose tinkluose, Kaunas 2022 ir bendruomenių programos Fluxus Labas! internetinėse svetainėse bei naujienlaiškiuose. 
  2. Vietos konteksto ir kiemo pažinimas, kiemų paieška
    Kultūriniai pasirodymai surengti kiemuose tų bendruomenių, kurios jau dalyvavo Fluxus Labas! veiklose ankstesniais metais. Taip pat buvo ieškoma naujų aktyvių kiemų bendruomenių;
    – Vyko pasivaikščiojimai po kiemų teritorijas, erdvių užfiksavimas, sutiktų žmonių kalbinimas, geriausios vietos pasirodymui/parodai paieška. Pažinus kiemo bendruomenę atitinkamai parinkta veikla kiemui.
    – Pasirodymams tinkamiausi kiemai tie, kuriuos supa daugiabučiai namai ir pastatų langai atsukti į kiemą. Svarbu, kad pasirodymo, veiklos vieta būtų erdvi, matoma, talpinanti bent 50 žiūrovų/dalyvių, neužpildyta automobilių.
    – Vaikams skirtų veiklų (aitvarų dirbtuvių, aitvarų laidymo, burbulų putimo) kiemai turėjo būti erdvesni, dažniausiai veiklos persikeldavo į šalia daugiabučių esančius mokyklų stadionus.
    – Prieš pasirodymus gyventojai buvo raginami išsinešti savo kėdes, gultus, pasidalinti elektra, tam kad pasirodymas kieme įvyktų. Tokiu būdu prisidėti prie veiklų ir būti svetingesniais. 
  3. Kultūra priartinama arčiau bendruomenės ir paskleidžiama po miestą
    – Laikinais elementais kieme sukurta koncertinė, pasirodymų, parodų erdvė, traukianti akį ir kviečianti prieiti bei burtis visose Kauno miesto seniūnijose.
    – Aplankyti 6 – 8 vienos seniūnijos kiemai.
    – Pakviesti skirtingų sudėčių ir stilių atlikėjai, suorganizuotos išskirtinai vaikams skirtos veiklos: aitvarų gamybos ir laidymo edukacijos, burbulų dėdės pasirodymai;
    – Ugdomas supratimas, kad nereikia didelių finansų norint kultūrą sukurti kieme arčiau namų;
    – Priimami ir laukiami visi su žmonės, nepaisant skirtingų talentų, socialinio sluoksnio, gabumų, amžiaus. 
  4. Savanorių pagalba
    – Prie kiemo dirbtuvių prisijungę Kaunas 2022 savanoriai tapo esmine pagalba siekiant įgyvendinti veiklas kiemuose. Savanorių dalyvavimas parodė pavyzdį, kad užtenka nedidelių pastangų ir galima kiemo erdvei suteikti naują funkciją. 
  5. Koncertas kieme
    – Daugiausia žmonių pritraukusi veikla kiemuose, suteikusi džiaugsmo ir pasididžiavimo savo kiemu;
    – Pasirodymų metu gyventojai įsitraukė į veiklas, plojo, dainavo šoko, dalyvavo dirbtuvėse, burbulų pūtime. 
  • Nepalankios aplinkybės, dėl kurių kultūrinę veiklą reikia atšauktiVienoje seniūnijos dalį pasirodymų teko atšauti ar atidėti dėl netoliese kilusio gaisro. Reikia būtų pasiruošus ir turėti galimybę bei resursų greitai reaguoti ir komunikuoti apie pasikeitusius planus. 
  • Didelis jaunų dalyvių skaičius (vaikai be suaugusiųjų priežiūros)Į veiklas su vaikais, reikia pasikviesti daugiau savanorių, kurie padėtų sužiūrėti vaikus ir jų saugumą. 
  • Gyventojų baimėsDalis gyventoju bijojo veiklų kiemuose dėl to, kad nebuvo tokių matę, pergyveno dėl triukšmo, leidimų, išmindžiotos žolės, didelių elektros sąskaitų. Svarbu informuoti apie pasirodymus ir veiklas iš anksto, nurodyti kontaktus, drąsinti gyventojus, klausytis ir būti pasiruošus atsakyti kiekvienam klausiančiajam. Atsakius į klausimus ir draugiškai bendraujant, gyventojai nusiramindavo ir džiugiai priimdavo laikinus pokyčius kiemuose. 
  • Kintančios oro sąlygos gali tapti iššūkiu veikloms lauke. Gali tekti sulaukti mažiau dalyvių, perplanuoti veiklas, procesas gali užtrukti ilgiau. Norint to išvengti reiktų pasirūpinti pasirodymo vieta po stogu ar palapinėmis, kuriose galėtų vykti veiklos, informuoti dalyvius apie pasirodymo vietos pasikeitimus, esant blogoms oro sąlygoms nusimatyti vietą daugiabučio namo viduje. 
  • Sužadintas vienybės ir bendrystės jausmas; 
  • Kultūros decentralizacija. Šie užsiėmimai paskatino galvoti apie kultūros prieinamumą visiems, ypač socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms. Veiklos miegamuosiuose, toliau nuo centro esančiuose rajonuose suteikia galimybę kultūros pasisemti ir tiems, kurie neturi galimybės dažnai nuvykti į miesto centrą; 
  • Netradicinių erdvių (kiemų) įveiklinimas, kiemo bendruomenės aktyvinimas. Gyventojai pastebėjo, jog be didelių resursų jų kiemai gali pavirsti scenomis ir būti išnaudoti kitoms kūrybinėms veikloms bei susibūrimams. Tai skatino burtis ir galvoti apie panašias veiklas ateityje; 
  • „Kultūra į kiemus“ tapo tarptautiniu projektu, prie projekto prisijungė svečiai iš užsienio ir atliko net dešimt pasirodymų.  
  • Atlikėjai tapo atviresni ir lankstesni, drąsiai prisitaikė prie neįprastų erdvių, koncertavo arčiau žiūrovų viename lygyje,  noriai fotografavosi po koncertų, pasakojo istorijas ir mažino socialinę atskirtį. 

„Daug kas tokiuose koncertuose vyksta ekspromtu – dažniausiai negali tinkamai pasiruošti, nežinai ko tikėtis. Visgi tai būna nuotaikingas, tikras ir nuoširdus susitikimas su klausytojais. Juk kūryba pasidalini praktiškai žmonių namuose, o tai suteikia savotiško intymumo – kai kurie mojuoja ir džiaugiasi, kiti – net susigraudina. Manau, kad tokios iniciatyvos parodo, jog kiekvienas žmogus, kiekviena šeima, gyventojas ir svečias yra svarbūs. Tai gražus gestas parodyti vienas kitam rūpestį, meilę, tiesiog ateiti pas žmogų ir nieko už tai neprašyti“, – teigia Julius Vaicenavičius, grupės „Kūjeliai“ narys, kuris Kauno kiemuose žada surengti ir savo solinį pasirodymą. 

 

„ Man, kaip kuriančiam žmogui, yra labai gera prisidėti prie tokių iniciatyvų. Taip pat man atrodo, kad edukuoti, šviesti žmones tokiais projektais yra labai prasminga. Parodyti, kad Lietuvoje egzistuoja ne tik muzika, kuri skamba per komercinius televizijos, radijo kanalus. Kad muzika turi gerokai platesnes ribas ir apskritai kultūra yra gerokai toliau už tai, ką rodo televizija arba apie ką rašo interneto portalai.  Dabar, mano nuomone, tokie kultūriniai atsigręžimai – tiek „Kaunas 2022 iniciatyvos, tiek ir „Vilnius – atvira muzikos salė“ – šiek tiek reabilituoja mūsų santykį su tokiais kiemais. Reabilituoja socialinę ir kultūrinę aplinką, kurioje užaugome.” Dominykas Vaitiekūnas

VIDEO  

STRAIPSNIAI  

Fluxus labas! Kiemas